مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

طاسی یا کچلی آندروژنیک چیست ؟

کچلی آندروژنیک
  • ۱۵ آبان ۱۳۹۷
  • 17 بازدید
  • بدون نظر

طاسی یا کچلی آندروژنیک چیست ؟

طاسی یا کچلی آندروژنیک از رایج ترین انواع ریزش مو است که هم مردان و هم زنان دچار آن می شوند. این نوع ریزش مو به نام های دیگری از جمله آلوپسی آندروژنیک، ریزش مو با الگوی مردانه، ریزش مو با الگوی زنانه و طاسی یا کچلی ارثی هم در بین مردم شناخته می شود.

علت ایجاد کچلی آندروژنیک

این نوع ریزش مو در اثر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی در افراد بروز می یابد. برخی از افراد به صورت ژنتیکی دارای گیرنده های هورمون های آندروژنی هستند و پس از رسیدن به سن بلوغ و ترشح هورمون تسوتسترون در بدنشان، در اثر فرایند خاصی این هورمون که در پوست سر و در مجاورت فولیکول های موی سر هم وجود دارد تبدیل که هورمون قوی تری به نام دی هیدروتسوتسترون می شود و توسط فولیکول های مو جذب می گردد. زمانی که هیدروتستسترون توسط فولیکول های موی سر جذب شود می تواند ساختار فولیکول مو را به مرور زمان تخریب نماید.

کچلی آندروژنیک

ترمیم مو

روند تخریب فولیکول های مو توسط دی هیدروتسوتسترون به این صورت است که موهای ناحیه ی مورد نظر ابتدا نازک و مینیاتوری گردیده و در ادامه به صورت دائمی ریخته می شوند.

این نوع ریزش مو جنبه ی ارثی دارد

طاسی و کچلی اندروژنیک جنبه ی ارثی دارد و می تواند از والدین به فرزندان منتقل شود. به همین دلیل یکی از سوالاتی که پزشک برای بررسی این عارضه از بیمارن خود دارند، مربوط به سابقه ی ریزش مو در والدین و بستگان نزدیک بیمار است.

علائم و نشانه های کچلی آندروژنیک در مردان

ریزش مو آندروژنیک در مردان از الگوی خاصی پیروی می کند و پیش بینی نحوه ی گسترش آن تا حدود زیادی قابل پیش بینی است. در مردان ابتدا خط رویش موها عقب تر می رود و موهای نواحی که قرار است در آینده دچار ریخته شوند، حالت نازک و مینیاتوری پیدا می کند. با پیشرفت روند تخریب فولیکول های مو، شقیقه ها و مرکز سر خالی و طاس می شوند و درادامه نیز این نواحی طاس شده آنقدر گسترش می یابند که به همدیگر متصل می شوند و فقط موهای پشت سر باقی می مانند.

کچلی آندروژنیک

علائم و نشانه های ریزش موی آندروژنیک در زنان

به ندرت اتفاق می افتد که زنان به دلیل دچار بودن به ریزش موی آندروژنیک، همانند مردان دچار طاسی و کچلی سر شوند. اغلب اوقات زنان شاهد نازک شدن موهای کل سر و ریزش موی پراکنده خواهند بود. در موارد پیشرفته نیز این احتمال وجود دارد که شدت ریزش مو در فرق سرنسبت به سایر نواحی بیشتر باشد و باعث شود که این قسمت موی بیشتری از دست دهد و حتی پوست آن به راحتی دیده شود.

منبع : کلینیک کاشت مو نوین هیر

طاسی یا کچلی آندروژنیک چیست ؟
4 (80%) 1 نظر
رای شما به بهتر شدن کار ما کمک میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم