مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

دلیل ریزش مو در حمام چیست ؟

ریزش مو در حمام
  • 13 اکتبر 2018
  • 2039 بازدید
  • بدون نظر

دلیل ریزش مو در حمام چیست ؟

به صورت روزانه تعدادی از موها دچار ریزش می شوند اما بیشتر افراد حس می کنند که هنگام دوش گرفتن ریزش موها شدت پیدا می کند و از این بابت دچار نگرانی می شوند. ریزش مو در حمام بنا به دلایلی شاید از روزهای که حمام نمی روید، بیشتر به نظر برسد، این مسئله تا حدی طبیعی است.

ریزش موی نرمال

مو دارای چرخه رشدی متشکل از سه فاز آناژن ( رشد )، کاتاژن ( میانی )و تلوژن ( ریزش یا استراحت ) است. به طور معمول و طبیعی حدود ۸۰ الی ۹۰ در صد از موهای سر در فاز آناژن هستند و باقی موها در مرحله ی کاتاژن و تلوژن به سر می برند. مرحله ی کاتاژن مرحله ای است که رشد مو متوقف می شود مو ها از فولیکول جدا شده و اتصال غیر محکمی به پوست سر دارند و در انتظار مرحله ریزش به سر می برند، این مرحله حدود ۱۰ روز است. پس از اتمام فاز کاتاژن، موها به فاز تلوژن رفته و دچار ریزش می شوند. آکادمی درماتولوژی امریکا اعلام نموده است که ریزش ۵۰ الی ۱۰۰ تار مو به صورت روزانه مربوط به چرخه ی رشد طبیعی مو است.

ریزش مو در حمام

ریزش مو در حمام

درحمام موها شامپو و سپس آبکشی می شوند. مالش و آبکشی موها موجب می شود علاوه بر موهایی که در فاز تلوژن و ریزش هستند، تعدادی از موهایی که در فاز کاتاژن هستند نیز طی فرآیند شستشو اتصال غیر محکم خود را از دست دهند و به آسانی از پوست سر جدا شوند. چنین ریزش مویی طی پروسه ی رنگ زدن موها هم که چندین مرتبه موها مالیده و شستشو می شوند، اتفاق خواهد افتاد. بنابراین چنانچه ریزش مو مقداری از حالت طبیعی روزانه بیشتر باشد جای نگرانی ندارد و طبیعی محسوب می شود.

این مسئله برای افراد دارای موی فر بیشتر ایجاد می شود زیرا تعدادی ازموهایی هم که در روزهای قبل ریزش کرده اند لابه لای موها گیر می کنند و حین شامپو کردن به راحتی از سر جدا می شوند و به این ترتیب تعدا موهای ریخته شده در حمام بیشتر می شوند.

ریزش مو در حمام

چه زمانی ریزش مو در حمام غیر طبیعی است؟

با توجه به اینکه در حالت طبیعی درصد کمی از موها در فاز کاتاژن هستند، ریزش مو در حمام فقط مقداری از ریزش مو در روزهایی که حمام نمی روید ممکن است بیشتر باشد. بنابراین چنانچه هنگام دوش گرفتن تعداد قابل توجهی از موها ریخته می شود ممکن است شما دچار ریزش موی غیر طبیعی شده باشید. در چنین مواردی بهتر است به پزشک مراجعه نمایید وبه ویژه اگر سایر نشانه های ریزش مو نظیر نازکی و کم پشتی مو، عقب رفتن خط رویش مو و … را دارید.

منبع : کلینیک کاشت مو نوین هیر

رای شما به بهتر شدن کار ما کمک میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم