مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

داروهای بعد از کاشت مو چیست

داروهای بعد از کاشت مو چیست
  • 4 سپتامبر 2018
  • 4519 بازدید
  • بدون نظر

داروهای بعد از کاشت مو چیست

عمل زیبایی کاشت مو از جمله جراحی هایی می باشد که پس از انجام آن به مصرف هیچ گونه دارویی نیاز نخواهد بود اما به دلیل انجام جراحی حداکثر به مدت دو هفته پزشک معالج داروهایی تجویز می کند که باید مصرف شوند و بیمار باید تحت درمان قرار بگیرید تا به نتیجه دلخواه خود برسد. در همین راستا در این مقاله ، داروهای بعد از کاشت مو مورد بررسی قرار گرفته شده است.

داروهای بعد از کاشت مو

مصرف داروهای تقویتی و هورمونی هیچ گونه تاثیری بر موهای کاشته شده ندارند اما از آنجا که موهای خود شخص ( نه موهای پیوندی ) ممکن است هنوز در فاز ریزش مو باشند، برخی داروهای ضد هورمونی برای بیمار پس از عمل کاشت مو تجویز می شود تا به این ترتیب از ریزش موها جلوگیری گردد. همین امر باعث توقف ریزش موی قرد شده و رشد موهای کاشته شده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

داروهای بعد از کاشت مو چیست

دسته بندی داروهای بعد از کاشت مو

به طور کلی داروهای بعد از پیوند مو در دو دسته زیر قرار دارند :

۱ . داروهایی که به منظور تسریع بهبود زخم ها و جلوگیری از عفونت پس از هر جراحی باید مصرف شوند.

  • مسکن ها : تجویز مسکن ها جهت کاهش درد بیمار می باشد.
  • آنتی بیوتیک : تجویز این داروها بعد از هر جراحی به منظور پیشگیری از عفونت احتمالی زخم ها خواهد بود.
  • مکمل ویتامینی : عموماً ویتامین C جهت تسریع در ترمیم زخم و بهبود رویش موها تجویز می شود.
  • سرم ها : شستشو به منظور ضدعفونی کردن زخم ها.

داروهای بعد از کاشت مو چیست

۲ . داروهایی که به منظور جلوگیری از ریزش موهای غیر پیوندی باید مصرف شوند.

فیناستراید

از قرص فیناستراید جهت پیشگیری از ریزش موی بخش میانی و جلوی سر استفاده می شود. با مصرف قرص فیناستراید که یکی از داروهای بعد از کاشت مو است تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدروتستون ( که عامل ریزش موی ارثی است ) پیشگیری می شود، مصرف این قرص به میزان ۸۰% سبب توقف ریزش مو و یا کاهش آن و رشد مجدد موهایی که اخیرا دچار ریزش شده اند ، خواهد شد.

تاثیر فیناستراید در ریزش مو

این قرص ابتدا برای درمان بزرگی و خوش خیمی غده پروستات برای مردان استفاده می شده بود و مردانی که دچار ریزش مو بودند متوجه توقف ریزش آن شده و از فیناستراید به عنوان داروی توقف ریزش مو استفاده شد. با مصرف این قرص میزان دی هیدروتستوسترون بدن مردان کاهش پیدا می کند و ریزش مو متوقف می گردد.

داروهای بعد از کاشت مو | بعد از کاشت مو چه دارویی مصرف کنیم

اثر درمانی قرص فیناستراید حدود ۶- ۳ ماه پس از شروع مصرف پدیدار می شود و پس از یک سال به اوج خود خواهد رسید و تاثیر آن در مورد توقف ریزش موی جلوی سر بیش از نقاط دیگر می باشد و اثرات کلی آن تا دو سال ماندگار خواهد بود و ممکن است پس از قطع مصرف دارو در عرض چند ماه ریزش موهای فرد له وضعیت اولیه خود بازگردد.

فیناستراید پس از کاشت مو

پس از کاشت مو دوز متعارف ۱ میلی گرم قرص فیناستراید باید مورد مصرف روزانه بیمار قرار بگیرد تا از ریزش مو های کاشته شده جلوگیری شود و این قرص در بخش فولیکول مو از تبدیل شدن هورمون تستوسترون به دی هیدروتستون که عامل ریزش مو در مردان می باشد و عامل ارثی ریزش مو خواهد بود جلوگیری می نماید.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یک داروی تقویتی مو است که به صورت محلول در داروخانه ها عرضه می شود این داروهای بعد از کاشت مو ، توسط پزشک معالج فرد تجویز می گردد. این محلول موضعی به شکل ۲% و ۵% در داروخانه ها موجود می باشد که نوع ۵% آن برای آقایان و ۲% آن برای خانم ها تجویز می شود ، با مصرف ماینوکسیدیل رشد مجدد موها حاصل خواهد شد بطوریکه روند سرعت رشد موهای کاشته شده نیز به شدت افزایش می یابد.

نحوه مصرف ماینوکسیدیل

نحوه مصرف ماینوکسیدیل به شکل روزانه و روزی دو بار و در هر بار به میزان ۱ سی سی به پوست محل کاشت موها مالیده می شود و حدود یک ساعت طول خواهد کشید تا توسط پوست سر جذب شود ، لذا در این مدت نباید پوست سر شسته و یا خیس شود تا محلول به طور کامل جذب گردد و تاثیرات خود را در تقویت موهای کاشته شده اعمال نماید.

داروهای بعد از کاشت مو | بعد از کاشت مو چه دارویی مصرف کنیم

ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

به عقیده بسیاری از پزشکان متخصص مصرف ماینوکسیدیل تا دو هفته بعد از کاشت مو باید آغاز شود تا در این دو هفته ساقه موهای کاشته شده ریزش کرده تا ریشه موهای کاشته شده، رشد و تقویت مناسبی داشته باشند این محلول تاثیر مهمی بر روند رشد موهای کاشته شده دارد.

محلول ماینوکسیدیل جریان خون را در پوست سر بسیار افزایش داده و باعث بازشدن عروق خونی می شود و این امر موجب تغذیه بهتر موهای کاشته شده خواهد شد، تقویت و رشد سریع گرافت های مو را به همراه دارد بطوری که ضخامت و تراکم آنها را نیز افزایش می بخشد.

داروهای گیاهی برای رشد مو

خوشبختانه برای مردان جوانی که نمی خواهند درگیر اثرات جانبی داروهایی همچون فیناستراید و ماینوکسیدیل شوند، جایگزین های گیاهی مناسبی وجود دارد. هر چند که ممکن است گیاهان دارویی و مواد طبیعی اثر بخشی در حد داروهایی همچون ماینوکسیدیل و فیناستراید نداشته باشند، با این وجود چون عوارض به مراتب کمتری دارند، می توانند بهترین جایگزین ماینوکسیدیل و فیناستراید محسوب شوند. جایگزین های گیاهی از نظر نحوه ی عملکرد دریکی از دو گروه مسدود کننده های هورمون دی هیدروتسوتسترون و تقویت کننده های گردش خون سر و یا هر دو گروه قرار می گیرند.

داروهای بعد از کاشت مو | بعد از کاشت مو چه دارویی مصرف کنیم

داروهای بعد از کاشت مو

روغن دانه ی کدو تنبل نمونه ای از مواد گیاهی است که هورمون دی هیدروتسوتسترون ( یکی از اصلی ترین عوامل ریزش موی ارثی ) را مسدود می نماید و به این ترتیب با ریزش مو مبارزه می کند. این روغن موجب افزایش تعداد موها و همچنین ضخامت آن ها می گردد. روغن های گیاهانی مانند آلوئه ورا و رزماری هم نمونه ای از روغن های گیاهی هستند که با کمک به بهبود گردش خون در سر، موجب تغذیه بهتر فولیکول های مو می شوند و به رویش مجدد موها نیز کمک می کنند.

منبع : کلینیک کاشت مو و تقویت مو نوین هیر

رای شما به بهتر شدن کار ما کمک میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم