مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

تفاوت ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی در چیست ؟

  • 13 اکتبر 2018
  • 439 بازدید
  • بدون نظر

تفاوت ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی در چیست ؟

برای اینکه تفاوت ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی را متوجه شوید لازم است که ابتدا با چرخه رشد مو قدری آشنا شوید. چرخه رشد مو از سه مرحله ی آناژن، کاتاژن و تلوژن تشکیل شده است. در مرحله آناژن مو رشد فعال دارد، این مرحله برای موهای سر ممکن است چند سال به طول انجامد. کاتاژن مرحله ای است که رشد مو متوقف می شود و مو از فولیکول جدا می شود اما برای حدود ۱۰ روز به وسیله ی ساختار زیر پوستی در جای خود باقی می ماند. در مرحله ی تلوژن، مو ریخته می شود و فولیکول مو دو الی سه ماه استراحت می کند و پس از آن مرحله آناژن دوباره شروع می شود. به طور معمول در هر لحظه از زمان ۸۰ درصد از موها در مرحله آناژن هستند.

تفاوت ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

تفاوت ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

یکی از راه های تمایز ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی شمارش موهای ریخته شده در هر روز است، زیرا همانگونه که مشاهده نمودید ریزش موها جزئی از چرخه ی طبیعی رشد موها است و بر اساس تحقیقات انجام شده ریزش ۵۰ الی ۱۰۰ تار مو در روز ریزش موی طبیعی تلقی می شود. اما چنانچه ریزش مو از این حد فراتر رود ممکن است چرخه ی رشد مو دچار اختلال شده باشد و یا اینکه فولیکول های مو دچار صدماتی شده باشند و موها نسبت به حالت طبیعی سریع تر دچار ریزش شوند و حالت هایی نظیر عقب رفتن خط رویش موها ، کم مویی در قسمت هایی از سر، نازک شدن کلی موها و … به وجود آید.

انواع ریزش موی غیر طبیعی

تشخیص دقیق نوع ریزش مو با پزشکان متخصص پوست و مو است و ما در اینجا مطالبی را صرفا برای آشنایی بیشتر ذکر می کنیم. زایمان، کاهش وزن زیاد، تجربه ی استرس های شدید روحی … موجب اختلالاتی در چرخه ی رشد مو و رفتن درصد بیشتری از موها به مرحله ی تلوژن می شوند و به این ترتیب ریزش مو افزایش یابد که به آن اصطلاحا تلوژن افلوویوم می گویند. نوع دیگری از ریزش موها به دلیل صدمه به فولیکول های مو و اختلال در رشد مو بروز می یابد، نظیر ریزش موی آندروژنیک یا ارثی، ریزش موی ناشی از واکنش به داروها یا روش های درمانی، ریزش موی ناشی از کشش و … . به این نوع ریزش مو ها آناژن افلوویوم می گویند.

تفاوت ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

تفاوت ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی

انواع دیگری از ریزش موی غیر طبیعی نیز وجود دارد که به دلیل مشکلات ساقه ی مو ایجاد می شود. شکست مو پدیده ای است که به دلیل خشکی و آسیب ساقه ی مو پدید می آید و موجب می شود موها از ساقه خرد شده و ریخته شوند.

منبع : کلینیک کاشت مو نوین هیر

رای شما به بهتر شدن کار ما کمک میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم