مشاوره ربات تلگرام (۲۴ ساعته)

جلوگیری از انتقال ژن کچلی به فرزندان

انتقال ژن کچلی به فرزندان
  • 6 نوامبر 2018
  • 372 بازدید
  • بدون نظر

جلوگیری از انتقال ژن کچلی به فرزندان

ریزش مو و کچلی ارثی یکی از شایع ترین انواع ریزش مو است. همانگونه که از نام این نوع ریزش مو پیداست، وجود زمینه ی ارثی و ژنتیکی در ایجاد آن نقش اساسی دارد و  از مادر ، پدر و یا هر دو  ژن های ریزش مو و کچلی به فرزندان منتقل می شوند. با توجه به اینکه این نوع کچلی درمان قطعی ندارد این سوال برای بسیاری از افراد پیش می آید که آیا راهی برای جلوگیری از انتقال ژن کچلی به فرزندان وجود دارد؟

ریزش مو و کچلی ارثی

ژنتیک و هورمون آندروژن دو عامل اصلی برای بروز ریزش مو و کچلی ارثی هستند. تسوتسترون جز هورمون های مردانه ای است که هنگام بلوغ و پس از آن هم در بدن مردان تولید می شود، البته مقدار کمی از این هورمون در بدن زنان نیز به صورت طبیعی تولید می شود. هورمون تسوتسترون در سلول های خاصی از بدن توسط آنزیم خاصی به دی هیدروتسوتسترون که هورمون بسیار قوی تری است، تبدیل می شود.

ریزش موی ارثی

در برخی از افراد به صورت ارثی و ژنتیکی سلول های درمال پاپیلای سر دارای گیرنده های دی هیدروتسوتسترون هستند که با جذب این هورمون فولیکول های مو رفته رفته دچار زوال می شوند و موهای نازک تر و ضعیف تری را تولید می کنند و در آخر نیز فولیکول مو به کلی از کار افتاه و از بین می رود.

نحوه ی توارث ژن کچلی

نحوه ی توارث ژن ریزش مو و کچلی ارثی به صورت چند ژنی است  و هر اندازه که تعداد افراد طاس و کچل در نزدیکان فرد بیشتر باشد، احتمال اینکه وی نیز دچار این عارضه شود، بیشتر است. برخی این اعتقاد را دارند که کچلی از مادر و خانواده ی مادری به فرزندان منتقل می شود، اما حقیقت این است که ژن های کچلی هم از پدر و هم از طرف مادر به فرزندان منتقل می شوند.

جلوگیری از انتقال ژن کچلی

بسیاری از پدران و مادرانی که خود دچار ریزش موی ارثی هستند و از این بابت رنج می کشند دوست ندارند که فرزندانشان هم به این عارضه دچار شوند و از این رو به این مسئله فکر می کنند که آیا راهی برای جلوگیری از انتقال ژن کچلی وجود دارد؟

ریزش موی ارثی

جلوگیری از انتقال ژن کچلی به فرزندان هنوز عملی نشده است، محققان زیادی در حال شناسایی ژن های عامل ریزش مو و کچلی ارثی هستند و تا کنون چندیدن ژن مرتبط شناسایی شده اند. این دانشمندان امیدوارند با شناسایی کامل ژن های ریزش مو بتوانند با روش های نوینی با این عارضه مقابله کنند اما هم اکنون روشی عملی و عمومی برای جلوگیری از انتقال این گونه ژن ها از پدر و مادر به فرزندان به مردم معرفی نشده است.

منبع : کلینیک کاشت مو نوین هیر

رای شما به بهتر شدن کار ما کمک میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

callmegif
فرم را پر نمایید تا با شما تماس بگیریم